12 mei 2026
Thumbnail voor Onderzoek: groot deel Nederlanders heeft wel eens spijt van vakantie, máár leert er ook van

Onderzoek: groot deel Nederlanders heeft wel eens spijt van vakantie, máár leert er ook van

Bijna iedere reiziger kijkt wel eens terug op een vakantie met gemengde gevoelens. Uit nieuw internationaal onderzoek blijkt dat maar liefst 94 procent van de Nederlandse reizigers minstens één trip heeft waar ze achteraf iets anders zouden aanpakken. Daarmee zitten Nederlanders net boven het wereldwijde gemiddelde. In totaal heeft 93 procent wel eens spijt van een vakantie gehad.

Toch is de uitkomst van het onderzoek van Travel Guard opvallend positief: reiservaringen – ook de minder geslaagde – zorgen ervoor dat reizigers slimmer, bewuster en comfortabeler gaan reizen.

Volgens het onderzoek ontstaan de meeste ‘reisregrets’ tijdens vakanties die mensen in hun twintiger jaren maakten. De combinatie van beperkte ervaring, kleinere budgetten en ambitieuze plannen zorgt er regelmatig voor dat trips anders verlopen dan gehoopt.

Meeste spijt van vakanties met familie

Familievakanties blijken wereldwijd het vaakst voor frustratie te zorgen. Daarna volgen avontuurlijke reizen en stedentrips. Opvallend genoeg gaat het lang niet altijd om grote problemen: slechte planning, te volle programma’s of verkeerde reisgezelschappen worden vaker genoemd dan serieuze incidenten.

De meest genoemde ergernissen onderweg zijn accommodatieproblemen, discussies met medereizigers en slecht weer. Ook overvolle bestemmingen worden steeds vaker genoemd als reden waarom een vakantie tegenvalt.

Wat we leren van minder geslaagde reizen

Voor de Nederlandse reiziger liggen daar tegelijkertijd duidelijke lessen. Reizigers geven aan tegenwoordig bewuster te plannen, bestemmingen uitgebreider te onderzoeken en meer aandacht te besteden aan comfort. Denk aan betere vluchten, ruimere overstaptijden of accommodaties met meer kwaliteit en rust.

Daarnaast groeit de behoefte aan flexibiliteit. Vooral sinds de pandemie kijken vakantiegangers kritischer naar annuleringsvoorwaarden, drukte op bestemmingen en mogelijke onverwachte situaties onderweg.

Het onderzoek laat zien dat een minder geslaagde vakantie niet automatisch als verloren wordt gezien. Slechts zes procent van de ondervraagden zegt achteraf dat al het uitgegeven geld volledig verspild was. Voor de meeste reizigers hoort een tegenvaller simpelweg bij het opdoen van reiservaring.

Recente berichten