12 augustus 2026
Thumbnail voor Orkanen teisteren Azië, zwaar seizoen met meer overlast verwacht

Orkanen teisteren Azië, zwaar seizoen met meer overlast verwacht

Waar Europa kampt met overlast door hitte en bosbranden, heeft Azië deze zomer te maken met natuurrampen van een andere orde. Oost- en Zuidoost-Azië worden getroffen door een reeks zware tropische stormen en orkanen. Meteorologen verwachten een bovengemiddeld actief seizoen, wat de komende maanden voor verdere verstoringen kan zorgen in populaire vakantiebestemmingen.

De gevolgen zijn nu al zichtbaar. Orkaan Dolphin trok vanuit de Filipijnen via Japan richting China en veroorzaakte zware regenval en overstromingen. In China werden meer dan duizend vluchten geannuleerd en zijn in Peking 150 toeristische locaties gesloten. Ook het openbaar vervoer is beperkt. In Japan moesten circa 260.000 mensen uit voorzorg hun woning verlaten. In de Filipijnen kwamen zeker vijftien mensen om het leven.

Piek van het seizoen moet nog komen

Voor reizigers is vooral van belang dat de drukste periode van het tyfoonseizoen nog niet voorbij is. In de Filipijnen valt de piek volgens de nationale weerdienst PAGASA tussen juli en oktober. In die maanden ontstaat bijna 70 procent van de tropische cyclonen die de regio treffen.

Ook voor de noordwestelijke Stille Oceaan wordt bovengemiddelde activiteit verwacht. Weathernews rekent voor 2026 op ongeveer 27 tot 29 tropische stormen en tyfoons, tegenover een langjarig gemiddelde van circa 25. Volgens Munich Re kan El Niño bovendien invloed hebben op de koers van stormen, waardoor onder meer Japan, China, Taiwan en Zuid-Korea extra risico kunnen lopen.

Mogelijke gevolgen van orkanen voor reizigers

Een actief tyfoonseizoen met veel orkanen betekent niet dat iedere bestemming wordt getroffen, maar vergroot wel de kans op lokale reisverstoring. Vluchten kunnen worden geannuleerd of vertraagd en zware regenval kan leiden tot overstromingen en aardverschuivingen. Ook wegen, spoorverbindingen en openbaar vervoer kunnen tijdelijk uitvallen. Toeristische attracties kunnen uit voorzorg sluiten zoals nu ook al in Beijing gebeurt.

De verwachting is daarmee vooral relevant voor reizigers die de komende maanden naar delen van Oost- en Zuidoost-Azië vertrekken. De recente gevolgen van Dolphin laten zien dat een storm niet rechtstreeks over een bestemming hoeft te trekken om het reisverkeer en toeristische activiteiten te verstoren.

Recente berichten