24 april 2025
Thumbnail voor Zakenreizigers houden van de trein: ‘Centrale ligging van stations, gemak en werken tijdens het reizen”

Zakenreizigers houden van de trein: ‘Centrale ligging van stations, gemak en werken tijdens het reizen”

De trein blijft populair onder zakenreizigers. Zes van de tien zakenreizigers verwachten in 2025 jaar evenveel treinreizen te maken als vorig jaar, terwijl 18 procent van de zakenreizigers zelfs verwacht vaker de trein te nemen dan vorig jaar.

Dat blijkt uit het BCD Travel rapport. BCD Travel heeft 681 zakenreizigers in Europa en Azië-Pacific ondervraagd die het afgelopen jaar minstens één keer voor zaken met de trein reisden. De enquête onderzoekt het gedrag van zakenreizigers, de uitdagingen bij het reizen per trein, de tevredenheid over het treinbeleid en de ervaring met treinvervoerders. Volgens BCD Travel geven zakenreizigers de voorkeur aan de trein boven andere vervoersmiddelen vanwege de centrale ligging van treinstations, het gemak en de mogelijkheid om te werken tijdens het reizen.

De keuze voor de trein wordt vaak aangemoedigd door werkgevers, zo blijkt uit het rapport. “Volgens een derde van de zakenreizigers moedigt het beleid van hun werkgever hen aan om voor korte afstanden met de trein te reizen in plaats van met het vliegtuig, terwijl 6 procent van de werkgevers reizen per trein verplicht.” Zes op de tien zakenreizigers hebben geen reisbeleid dat treinreizen aanmoedigt of verplicht, of zijn zich niet bewust van een dergelijk beleid.

"Verplichten om op korte afstanden per trein te reizen in plaats van met het vliegtuig kan helpen de CO2-emissies van zakenreizen te verminderen. Om daadwerkelijk effect te hebben, moeten werknemers echter wel op de hoogte zijn van dergelijke beleidswijzigingen, daarom is communicatie zo belangrijk", aldus Olivia Ruggles-Brise, VP Sustainability bij BCD. “Ze moeten begrijpen wanneer het zinvol is om een trein te boeken in plaats van een vlucht en hoe ze dat binnen het reisbeleid kunnen doen. Communiceer via meerdere kanalen, zoals het intranet, e-mails en doelgerichte meldingen in de online boekingstool.”

Gemak
Zakenreizigers houden van gemak. “Het is dan ook geen verrassing dat de top drie redenen waarom zakenreizigers de voorkeur geven aan de trein boven andere vervoersmiddelen, de bereikbaarheid van treinstations (49 procent), het gemak (46 procent) en de mogelijkheid om tijdens het reizen te werken (41 procent) zijn. Milieuoverwegingen staan op een veelbelovende vierde plaats: 31 procent neemt de trein omdat het duurzamer is.”

Ruim de helft van de zakenreizigers boekt de trein rechtstreeks via de websites van treinvervoerders, terwijl slechts een derde de online boekingstool (OBT) van het bedrijf gebruikt, meldt BCD. “Om de kloof te dichten, blijft BCD investeren in zijn eigen boekings- en reisbeheerplatform TripSource om geïntegreerde railfunctionaliteit te bieden. Door treinvervoer aan te bieden binnen de OBT, geeft TripSource zakenreizigers de mogelijkheid te kiezen wat ze belangrijk vinden, of het nu gaat om gemak, comfort of persoonlijke en zakelijke duurzaamheidsdoelstellingen.”

Werken tijdens de reis
“Hoewel gemak dus een algemene drijfveer is voor zakenreizigers, is de mogelijkheid om in de trein te werken ook belangrijk”, gaat BCD verder. “Bijna zeven op de tien zakenreizigers gebruiken wifi en stopcontacten in de trein en noemen deze twee voorzieningen belangrijk. Meer dan acht op de tien zakenreizigers werken in de trein en ongeveer de helft gebruikt de reistijd om te rusten. Vier op de tien lezen tijdens de treinreis. Slechts weinigen maken gebruik van entertainmentvoorzieningen zoals bijvoorbeeld films.”

Recente berichten