SGR en het Calamiteitenfonds worden in de reisbranche vaak in één adem genoemd, maar vervullen ieder een eigen rol. Tegelijkertijd staan beide organisaties voor uitdagingen rond consumentenbescherming, financiële houdbaarheid en de toekomst van het georganiseerde reizen. Reisbizz legde een aantal veelgestelde vragen voor aan directeur Erik Jan Reuver. Over de verschillen tussen de fondsen, hun relatie met de ANVR en de vraag of het huidige systeem ook in de toekomst nog aansluit bij een veranderende reismarkt.
Wat is precies het verschil tussen het Calamiteitenfonds en de SGR?
“Het Calamiteitenfonds Reizen geeft garantie op reis bij een calamiteit zoals een natuurramp of molest (oorlog), waarbij de reis moet worden aangepast met extra kosten of de reiziger moet worden gerepatrieerd vanwege het reisadvies van de overheid. SGR biedt een insolventiedekking aan en geeft geld terug bij een faillissement van een aangesloten reisonderneming. Naast SGR zijn er nog een paar zusjes: SGRZ, voor de zakelijke markt, reisbetaalplatform voor het stellen van zekerheden en tenslotte GGTO, het garantiefonds voor de kleine reisondernemingen of starters, als alternatief voor SGR.”
Wat is het belangrijkste verschil tussen jullie en de ANVR? Jullie worden vaak in één adem genoemd, maar is dat eigenlijk wel terecht?
“SGR voorziet in garantie op reissommen bij een faillissement, ANVR is een brancheorganisatie, die leden helpt bij diverse onderwerpen. SGR is een stichting en heeft geen leden. SGR is wel in 1983 op initiatief van ANVR ontstaan. Verder werken SGR en ANVR veel samen als het gaat om wet en regelgeving, overleg met de overheid, etc.”
We krijgen steeds vaker te maken met situaties die niet zwart-wit zijn: bosbranden, langdurige onrust, extreme hitte. Wordt het moeilijker om te bepalen wat wel en geen calamiteit is?
“Nee, want de criteria voor calamiteiten zijn vrij duidelijk. Dit kan je ook terugvinden op onze website www.calamiteitenfonds.nl.”
Hoe bewaak je als fonds de balans tussen bescherming bieden en het systeem financieel houdbaar houden?
“Dat is een goede vraag en een hele uitdaging. Enerzijds zijn schades niet te voorspellen en willen we de consument altijd 100% uitkeren, dus niet gedragen als een verzekeraar, anderzijds moet het wel betaalbaar blijven, dit doen we bij SGR door zekerheden te vragen aan reisondernemingen en een kleine heffing per boeking door consumenten te laten betalen. Ook proberen we goed en voorzichtig onze fondsen te beleggen, zodat er een goed rendement wordt gemaakt zonder dat er te veel risico wordt gelopen.”
Is het huidige systeem nog toekomstbestendig in een markt waarin reizen steeds individueler worden geboekt?
“Jazeker, de vraag naar pakketreizen neemt steeds meer toe in een onzekere wereld. De branche vergeet te vaak de voordelen van een pakketreis te benoemen.”