De belangrijkste Ierse nationale feestdag, St. Patricks’s Day is synoniem aan feestelijke parades, bruisende festivals en ongedwongen gezelligheid. Zeg maar, zoals we de Ieren kennen. Het is op 17 maart dat Ieren over de hele wereld hun beschermheilige St. Patrick eren. Tegelijkertijd symboliseert dit het begin van de lente, een ideale tijd om Ierland te verkennen en bijvoorbeeld in de voetsporen van St. Patrick te treden. Niet alleen in Ierland zelf wordt St. Patrick’s Day uitbundig gevierd, ook in Den Haag kun je er niet omheen. Met een weekend vol activiteiten, waaronder het Ierland Filmfestival (14-16 maart), een Green Bike Parade (14 maart) en St. Patrick’s Day Festival (16 maart) met muziek en dans, kleurt de stad groen.
Proef de Ierse sfeer in Den Haag
Voor het tweede jaar in successie kunnen liefhebbers van Ierse films hun hart ophalen. Van vrijdag 14 tot en met zondag 16 maart 2025 draaien 11 verschillende producties op het Ierland Filmfestival in Pathé Buitenhof Den Haag. Altijd met het kenmerkende Ierse landschap als decor, en met tal van geliefde Ierse acteurs als Colin Farrell of Brendan Gleeson. Op het programma staan onder meer Tarrac, The Banshees of Inisherin, The Quiet Girl en Belfast. Tickets en het volledige overzicht zijn beschikbaar op www.ierland.nl/filmfestival.
Vrijdagavond 14 maart beweegt zich een lange slinger van groen verlichte fietsen door het Haagse; met deze Green Bike Parade van Scheveningen naar het Buitenhof worden het Ierland Filmfestival en het weekend feestelijk ingeluid. Deze opvallende stoet van tweewielers is de Nederlandse uiting van de ‘Greening’; een terugkerende traditie waarbij overal in de wereld iconische monumenten of gebouwen groen worden uitgelicht voor de viering van St. Patrick’s Day. De Green Bike Parade symboliseert ook de opkomst van slow-travel in Ierland: het fietsen en wandelen door mooie landschappen, langs ruige kusten, door pittoreske dorpjes en via gezellige pubs.
Zondag 16 maart is De Grote Markt het toneel van de 13e editie van het St. Patrick’s Day Festival in Den Haag. Het evenement begint om 12.30 uur met een parade door de stad (van de Koekamp naar de Grote Markt) en wordt vervolgd met een middag en avond boordevol Ierse muziek en dans vanaf het podium.
Festivals overal ter wereld
Wereldwijd vieren meer dan 75 miljoen mensen St. Patrick’s Day. Een van de hoogtepunten is de nationale parade in Dublin, die dit jaar naar verwachting meer dan 500.000 bezoekers trekt. De kleurrijke tocht is een eerbetoon aan de Ierse kunst, cultuur en erfgoed. Zo worden toeschouwers getrakteerd op 23 artistieke producties, 12 muziekgroepen en tal van andere voorstellingen die aan hen voorbijtrekken. De kostuums en uitdossingen zijn altijd kleurrijk, met ‘groen’ in de hoofdrol.
Het gehele weekend is de Ierse hoofdstad het bruisende decor voor talrijke muziekoptredens, straattoneel en ander entertainment.
Ontdek Ierland in de voetsporen van St. Patrick
Niet alleen op St. Patrick’s Day kun je in de voetsporen treden van de beschermheilige, dit kan het hele jaar door. Verken de bijzondere plaatsen uit het leven van Saint Patrick op het eiland Ierland.