29 juli 2026
Thumbnail voor Uitzonderlijk laagwater stelt riviercruises voor uitdagingen: ‘De situatie kan van dag tot dag veranderen’

Uitzonderlijk laagwater stelt riviercruises voor uitdagingen: ‘De situatie kan van dag tot dag veranderen’

De lage waterstanden in onder meer de Rijn zorgen voor onzekerheid binnen de riviercruisesector. Verdere dalingen van het waterpeil hebben directe gevolgen op vaarroutes en bestemmingen. Reisbizz sprak met Lauran de Groot, Business Development Manager Nederland en België bij Scenic en Emerald Cruises.

Lage waterstanden komen vaker voor in Nederland. Uitzonderlijk dit jaar is echter dat het al zo vroeg is in het seizoen, herkent ook De Groot.

"Hoewel lage waterstanden in de zomer niet ongebruikelijk zijn, is de situatie dit jaar op verschillende trajecten uitzonderlijk. Vooral de Rijn en de Donau, twee van de populairste rivieren voor riviercruises, worden momenteel getroffen."

Impact op riviercruises

Zowel de Rijn als andere Europese rivieren, zoals de Donau, worden door aanbieders van riviercruises nauwlettend gevolgd om te beoordelen of geplande vaarroutes uitvoerbaar blijven. De situatie kan daarbij dagelijks veranderen, legt De Groot uit.

"Op sommige delen van de Rijn is de waterstand zo laag dat scheepvaart daar tijdelijk niet of slechts beperkt mogelijk is. Dat heeft directe gevolgen voor riviercruises en alle andere vormen van binnenvaart. De situatie verschilt per traject en kan van dag tot dag veranderen."

De waterstand van de Rijn bij Lobith is momenteel laag voor de tijd van het jaar. Als de droge weersomstandigheden aanhouden, kan dat de komende weken verdere gevolgen hebben voor de binnenvaart en de riviercruisemarkt.

Volgens De Groot ligt de focus momenteel vooral op het beperken van de impact voor reizigers. "Onze prioriteit ligt bij het zorgvuldig informeren van onze klanten en het vinden van passende oplossingen wanneer een riviercruise moet worden aangepast of niet kan doorgaan. We begrijpen dat wijzigingen teleurstellend zijn en onze teams doen er alles aan om reizigers zo goed mogelijk te helpen."

Vaker aanpassen aan extreem weer

Door klimaatverandering komt droogte steeds vaker voor. Dat heeft niet alleen gevolgen op het land, met de bosbranden in Frankrijk en Spanje als recente voorbeelden, maar kan ook de bevaarbaarheid van Europese rivieren beïnvloeden.

De Groot ziet die ontwikkeling eveneens. "We zien dat extremer weer steeds vaker invloed heeft op het toerisme in Europa. Hittegolven, natuurbranden en periodes van langdurige droogte kunnen gevolgen hebben voor bestemmingen en infrastructuur, waaronder de bevaarbaarheid van rivieren. Het is aannemelijk dat de reisbranche zich steeds vaker zal moeten aanpassen aan de nieuwe weersomstandigheden in Europa."

Voor reizigers die de kans op hinder door lage waterstanden willen verkleinen, noemt De Groot ook een praktisch alternatief. "Een riviercruise in het voorjaar of najaar kan aantrekkelijk zijn. In die perioden zijn de waterstanden over het algemeen gunstiger dan in de zomer, al blijven weersomstandigheden natuurlijk nooit volledig voorspelbaar. Bovendien zijn populaire bestemmingen vaak minder druk en liggen de tarieven regelmatig lager dan in het hoogseizoen."

Recente berichten