Europa heeft in de eerste helft van 2026 zo’n 350 miljoen internationale bezoekers ontvangen. Dat is 3 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. De groei van het toerisme is echter niet gelijk verdeeld. Vooral Zuid-Europa en Centraal- en Oost-Europa profiteren, terwijl West-Europa juist een lichte daling laat zien.
Volgens de meest recente cijfers van UN Tourism nam het internationale toerisme wereldwijd in de eerste zes maanden van 2026 met slechts 0,4 procent toe. Europa presteerde met een groei van 3 procent duidelijk sterker. Alleen Afrika noteerde met 4 procent een hogere groei.
Binnen Europa zijn de verschillen aanzienlijk. Zuid-Europees en mediterraan Europa kwamen uit op een groei van 4 procent, evenals Centraal- en Oost-Europa. Noord-Europa groeide met 3 procent. In West-Europa daalde het aantal internationale aankomsten daarentegen met 1 procent.
UN Tourism wijst onder meer op de hittegolven in juni en een zwakkere vraag vanuit verre markten als verklaring voor de terugval in West-Europa.
Van de Europese bestemmingen liet Moldavië de grootste stijging zien. Het aantal internationale toeristische aankomsten lag in de eerste helft van 2026 25 procent hoger dan een jaar eerder.
Ook meer gevestigde vakantiebestemmingen zagen een stevige groei. Zowel Griekenland als Ierland noteerden een stijging van 15 procent in internationale aankomsten.
De ontwikkeling sluit aan bij een bredere verschuiving in reisstromen. Door de geopolitieke situatie kiezen reizigers in sommige gevallen voor bestemmingen die dichterbij en gemakkelijker bereikbaar zijn. UN Tourism signaleert dat dit effect onder meer zichtbaar is in Europa en Azië-Pacific.
Griekenland profiteert duidelijk van de sterke vraag naar Zuid-Europa. In de eerste zes maanden van het jaar steeg het aantal internationale aankomsten volgens UN Tourism met 15 procent.
Ook de cijfers van de Bank of Greece laten een sterke ontwikkeling zien. Tussen januari en juni kwamen 13,49 miljoen reizigers het land binnen, 15,4 procent meer dan in dezelfde periode van 2025. De inkomsten uit toerisme stegen in die periode met 14,8 procent naar 8,80 miljard euro.
Daarbij is de groei niet op alle markten hetzelfde. Vanuit Duitsland nam het aantal aankomsten bijvoorbeeld met 10,4 procent toe, terwijl de inkomsten uit deze markt met 6,3 procent daalden. Vanuit Italië steeg het aantal bezoekers met 17,9 procent en de inkomsten zelfs met 31,1 procent.
Ierland behoort met een groei van 15 procent eveneens tot de opvallende stijgers van het toerisme in Europa. Eurostat meldt dat het aantal overnachtingen in toeristische accommodaties in de EU in de eerste helft van 2026 met 1,7 procent toenam, tot 1,321 miljard overnachtingen. Ierland kende daarbij met 14,6 procent een van de sterkste stijgingen binnen de EU.
Ondanks de positieve cijfers in Europa blijft de internationale toerismemarkt als geheel onder druk staan. UN Tourism verwacht voor heel 2026 inmiddels een groei van 1 tot 2 procent van het aantal internationale aankomsten. Dat is lager dan de prognose van 3 tot 4 procent die de organisatie in januari afgaf.
In de eerste helft van het jaar liep het aantal internationale aankomsten in het Midden-Oosten met 22 procent terug. Ook Zuid-Azië (-5 procent) en Zuidoost-Azië (-1 procent) lieten een daling zien.
De ontwikkeling onderstreept volgens UN Tourism hoe sterk internationale reisstromen worden beïnvloed door geopolitieke ontwikkelingen. Tegelijkertijd verschuift een deel van de vraag richting bestemmingen die voor reizigers relatief dichtbij en toegankelijk zijn.
Voor Europa betekent dat vooralsnog een positief beeld, al profiteert niet iedere bestemming in dezelfde mate. De groei concentreert zich vooral in Zuid- en Oost-Europa, terwijl delen van West-Europa in de eerste helft van het jaar juist minder internationale bezoekers ontvingen.